Aktualności

Aktualizacja 02.11.2020 r.

Suche igłowanie

Suche igłowanie jest bardzo skutecznym leczeniem, które wykorzystuje bardzo cienkie igły bez jakichkolwiek substancji farmakologicznych (jedynie suche igły), aby osiągnąć swój cel. Suche igłowanie jest stosowane w leczeniu bólu oraz dysfunkcji spowodowanych problemami mięśniowymi, problemami zatok, bólami głowy, a także w celu leczenia niektórych problemów nerwowych. Procedura ta nie jest tożsama z akupunkturą. Akupunktura jest częścią Tradycyjnej Metody Chińskiej, natomiast suche igłowanie jest techniką medycyny zachodniej, która wymaga diagnozy medycznej. Dysponujemy jasnym zrozumieniem naukowych podstaw działania suchego igłowania i nie niesie ono ze sobą spirytualistycznego „bagażu”, jaki może mieć akupunktura.

Suche igłowanie działa poprzez zmianę sposobu odczuwania bólu przez ciało (efekt neurologiczny) oraz pomaga organizmowi pozbyć się uporczywego skurczu mięśni związanego z istnieniem punktów spustowych (efekt mięśniowo – powięziowy). Suchemu igłowaniu towarzyszą dodatkowe zmiany w przewodnictwie elektrycznym i chemicznym, które wspomagają proces gojenia. Jest istotne, aby stosowanie igieł postrzegać jako jeden z elementów ogólnego procesu leczenia rehabilitacyjnego. Suche igłowanie nie jest cudownym panaceum, lecz stanowi normalną część fizjoterapii. Dla optymalnego powrotu do zdrowia kluczową kwestią jest wykonywanie ćwiczeń i stosowanie się do zaleceń terapeuty w połączeniu z igłowaniem.

Fizjoterapeuta został specjalnie przeszkolony w wielu różnych technikach igłowania. Terapeuta dobierze długość i grubość igły odpowiednią do stanu Twojego zdrowia i rozmiaru ciała, a następnie wprowadzi ją pod skórę w odpowiednim miejscu. Poczujesz przy tym niewielkie ukłucie. W zależności od techniki igłowania wybranej przez fizjoterapeutę, możesz również poczuć ból mięśni lub ich chwilowy skurcz. Są to normalne i pożądane odczucia, które oznaczają, że doświadczysz ulgi w odniesieniu do swoich objawów.

W ogólności istnieje bardzo niewielkie ryzyko związane z tą techniką, jeżeli wykonywana jest ona przez odpowiednio przeszkolonego fizjoterapeutę. Można spodziewać się nieznacznego zasinienia wokół miejsca wprowadzenia igły, analogicznie jak przy każdej iniekcji. W rzadkich przypadkach, pacjenci mogą czuć się bardzo szczęśliwi, bliscy łez, spoceni lub mogą odczuwać zimno. Wszystkie te symptomy szybko ustępują. U bardzo niewielkiej grupy osób może dojść do omdlenia. Nie ma trwałych niepożądanych skutków ubocznych wynikających z tych reakcji.

Jeśli pacjent jest leczony w okolicy barku, szyi lub klatki piersiowej, istnieje dodatkowe ryzyko dotyczące płuc. Jeśli samo płuco zostanie przebite, może wystąpić stan zwany odmą ( obecność powietrza w przestrzeni wokół płuc). Jest to rzadki, ale poważny problem, z którym należy bezzwłocznie lecz bez paniki udać się do szpitala w celu uzyskania natychmiastowej pomocy lekarskiej (oddział ratunkowy). Objawy odmy obejmują pogarszającą się duszność, nagły ostry ból,towarzyszący każdemu wdechowi, zasinienie warg oraz niemożność „złapania oddechu”. Postępowanie lecznicze daje bardzo dobre rezultaty w przypadku tej rzadkiej, lecz możliwej komplikacji.