Bezpieczeństwo szczepionki przeciwko HPV

Szczepionka przeciw wirusowi HPV jest bezpieczna dla zdrowia i życia. Do VAERS, systemu monitorującego efekty uboczne szczepionek w USA, zgłoszono kilka przypadków śmiertelnych wśród osób, którym podano szczepionkę, ale to nie ona była przyczyną zgonu. Wszystkie przypadki śmiertelne zostały zbadane przez lekarzy pracujących w CDC i FDA. Szczegółowa analiza każdego przypadku śmiertelnego po podaniu szczepionki przeciw HPV wykazała, że:

  • nie ma żadnej prawidłowości związanej z czasem po podaniu szczepionki,
  • nie ma prawidłowości związanej z ilością podanych dawek lub kombinacji szczepionek,
  • nie ma przyczyny zgonu, która sugerowałaby, że szczepionka przeciw HPV była odpowiedzialna za którykolwiek ze zgonów.

Szczepionka przeciw wirusowi HPV jest bezpieczna, co potwierdzają wieloletnie badania. Od czerwca 2006 roku, kiedy to szczepionka została zatwierdzona przez FDA (Food and Drug Administration, Agencja ds. Żywności i Leków) w USA podano około 79 milionów szczepionek. 25 lipca 2014 roku, CDC (Centre for Disease Control and Prevention, Centrum Kontroli Chorób i Prewencji) w USA opublikowało dane potwierdzające bezpieczeństwo i skuteczność szczepionek dwuwalentnych oraz czterowalentnych. Wszystkie szczepionki używane w USA, w tym szczepionka przeciw wirusowi HPV muszą przejść wieloletnie testy bezpieczeństwa, zanim otrzymają licencją FDA. Podczas badań poprzedzających otrzymanie licencji szczepionkę czterowalntną badano na ponad 29 tysiącach kobiet i mężczyzn, zaś dwuwalentną przebadano na ponad 30 tysiącach kobiet. Wszystkie szczepionki okazały się bezpieczne i skuteczne.

Szczepionki dopuszczone do stosowania w Polsce są bezpieczne i skuteczne. Przypadki pojawienia się NOP (niepożądanego odczynu poszczepiennego) są rzadkie i niegroźne. Mogą to być: nieduże, miejscowe zaczerwienienie skóry w miejscu wstrzyknięcia szczepionki (mijające po kilku dniach) nieutulony płacz dziecka czy niewysoka gorączka. Ciężkie powikłania po szczepieniach zdarzają się bardzo rzadko. Większość niepożądanych objawów przypisywanych szczepieniom pozostaje z nimi jedynie w związku czasowym. W ostatnim dziesięcioleciu na miliony szczepień w Polsce wystąpiło kilka zgonów, o które niesłusznie posądzono szczepionki. W badaniach pośmiertnych stwierdzone zostały inne przyczyny, które doprowadziły do zejścia śmiertelnego – szczepienie nie było jego powodem. Odmowa szczepienia dziecka naraża je na ciężką chorobę.

Szczepionki przeciw wirusowi HPV są bezpieczne. Osoby szczepione i nieszczepione przeciw HPV mają takie same szanse na zachorowanie na choroby autoimmunologiczne. Wyniki badań wykazały, że szczepionki przeciw wirusowi HPV nie wykazują żadnego związku z zapadalnością na choroby autoimmunologiczne.

Informacje o częstych, ciężkich NOP-ach po podaniu szczepionek przeciwko HPV są niezgodne z wynikami badań. Najczęstszymi efektami ubocznymi zgłaszanymi po podaniu szczepionki dziewięciowalentnej przeciwko HPV były: opuchlizna, rumień i niewielki ból w miejscu podania szczepionki. W przypadku szczepionek dwuwalentnej i czterowalentnej było to: zaczerwienienie i ból w miejscu wkłucia, zawroty głowy, omdlenia, nudności i ból głowy.

Szczepionka przeciw wirusowi HPV nie powoduje przedwczesnego wygasania czynności jajników. Zgłoszono łącznie 6 przypadków wystąpienia tego zaburzenia po podaniu szczepionki. Wszystkie zostały zbadane. Zarówno CDC (Centre for Disease Control and Prevention, Centrum Kontroli Chorób i Prewencji), jak i FDA (Food and Drug Administration, Agencja ds. Żywności i Leków) nie znalazły dowodów na to, że szczepionka przeciw wirusowi HPV mogła spowodować przedwczesne wygasanie czynności jajników. Bezpieczeństwo szczepionki jest stale monitorowane.

Wszystkie informacje pochodzą ze strony Kampani „Zaszczep się wiedzą” (kliknij tutaj)